• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Најдобри места за посета во Џаму и Кашмир

Ажурирано на Feb 13, 2024 | Онлајн индиска виза

На најсеверниот врв на Индија лежат мирните градови Џаму, Кашмир и Ладах.

Опкружен со некои од највисоките планини облечени со снег на Хималаите и Пир Панџал, овој регион е дом на некои од најживописните и највозбудливите дестинации во цела Азија што резултираа со славно крунисување на Швајцарија од Индија. Од живописни езера до прекрасни пејзажи, Долината Кашмир без напор може да се помеша со рај на земјата.

Вие барате Индиска е-туристичка виза or Индиска виза на Интернет да бидат сведоци на неверојатните места и искуства како странски турист во Индија. Алтернативно, можете да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакаат да се рекреираат и разгледуваат знаменитости во Индија. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза на Интернет наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Сринагар, Кашмир

Летниот главен град на Кашмир, градот Сринагар има многу културно разновидно минато. Познато како Земја на езерата и градините, Сринагар бил основан од Могалската империја во 14th век. Во срцето на градот се наоѓа езерото Дал за кое е познато и дека е Скапоцен камен на круната на Кашмир за неговите воодушевувачки пејсажи и волшебните води кои се содржани во снежните подножја. 

На врвот на езерото Дал почиваат куќните чамци кои исто така се минијатурни хотели за туристите да пловат и да престојуваат. Пловечките куќи се направени со модерна технологија за да се обезбеди удобност и безбедност на нивните патници и нудат најдобар начин да поминат неколку дена во скутот на природата. Езерото Дал е познато и по своето пловечки градини кои растат овошје, цвеќиња и зеленчук и може да се истражат на врвот Шикарас, традиционалните чамци што ги користеле мажите и жените од Кашмир со векови за да пловат над езерото. 

Додека го посетувате Сринагар, можеби ќе сакате да одвоите неколку часа за да ја посетите градината Шалимар Баг Мугал, која се наоѓа на речиси 14 километри од езерото Дал. Познатата градина е нарачана од големиот император на Могал Јахангир за неговата кралица во 1616 година и е совршено место за набљудување птици и мирен пикник покрај каналот кој делува како центар на градината.

Санасар, Џаму

Сместено во областа Џаму, Санасар е скриен скапоцен камен на долината. Сместена меѓу ливадите на подножјето на Хималаите, ридската станица го добила името по двете езера Сана и Сар и е рај за љубителите на авантурите. 

Нуди возење со параглајдер над четинарите и цветните ливади и езера во регионот, пловидба над Хималаите и патеки за пешачење кои нудат поглед на целата долина со стравопочит. Сепак, најдобриот елемент за Санасар останува неговата спокојство и спокојство поради тоа што не е преплавен од туристи.

Гулмарг, Кашмир

Гулмарг, Кашмир Ридската станица Гулмарг или како што е попозната ливадата со цвеќиња обединува неверојатен пејзаж со возбудливи авантури. Една од најпопуларните работи во Кашмир е да се вози Гондола Гулмарг кои во втора најдолга, како и втора највисока жичарница во целиот свет. 

Жичарницата што ја минува колата низ прекрасните хималајски патеки, започнува од скијачкиот центар Гулмарг, кој е многу популарна дестинација за скијање во заднина. Исто така скриен меѓу планинските венци на Гулмарг е Езерото Алпатер, едно од езерата со најголема надморска височина во Индија се наоѓа на 14,402 стапки надморска височина. До езерото е достапно само со патување од 12 километри низ ливадите обложени со четинари и снежните патеки ако го посетите езерото во месеците меѓу ноември и јуни, за време на кои езерото останува замрзнато.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Мусори-рид-станица во подножјето на Хималаите и други

Пахалгам, Кашмир

Недалеку од копното на Кашмир се наоѓа познатата ридска станица Пахалгам, која е дом на безброј глацијални езера, величествена река и спокојни пејзажи. Една од најпознатите дестинации во Пахалгам е Засолниште за диви животни Овера Ару се наоѓа на горните брегови на пловната река Лидер. Во оваа заштитена биосфера живеат некои од најретките и многу загрозени видови во Индија како еленот од Кашмир, снежниот леопард, кафеавата мечка, хималајската монална птица и мошусниот елен. Направете турнеја низ засолништето за диви животни за да забележите многу од овие ретки видови во нивното природно живеалиште. 

По посетата на овие прекрасни суштества, можете да ги посетите двете прекрасни хималајски езера недалеку од засолништето за диви животни. Прво, езерото Шешнаг кое се наоѓа на површинска надморска височина од 11,770 стапки надморска височина во најдишечката позадина на планините обложени со снег. На помалку од 15 километри од Езерото Шешнаг е друго алпско езеро на висока надморска височина наречено Езеро Тулија на надморска височина од 12,000 метри. 

Последно, но не и најмалку забавно е забавниот парк Лидер лоциран на горните брегови на реката Лидер, настрана од прекрасниот пејзаж што ја придружува локацијата, забавниот парк нуди плејада на атракции кои се движат од минијатурна железница до вагони заедно со мноштво карневалски возења за деца, како и за возрасни. Секој момент поминат во Пахалгам ќе биде негуван од вас и вашата сакана засекогаш.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Странските туристи кои доаѓаат во Индија со е-виза мора да пристигнат на еден од назначените аеродроми. И двете Делхи и Чандигар се назначени аеродроми за индиска е-виза во близина на Хималаите.

Сонамарг, Кашмир

Сонамарг, Кашмир

Рај за сите љубители на природата, градот Сонамарг е една од најмирните и најпрекрасните локации во Кашмир. Се наоѓа на 80 километри од Сринагар, во средниот век Сонамарг делуваше како порта на светски познатиот пат на свилата што го поврзува Кашмир со Кина. Сега ридската станица е дом на многу алпски езера и прекрасната река Синд која тече низ нејзините ливади и долини. 

За авантуристичкиот зависник во сите нас, Sonamarg нуди рафтинг со бела вода, почнувајќи од турбулентни плими за доживување на рафтери до меки, но возбудливи плими за почетниците туристи. Дополнително, можете да бидете сведоци на глечер во сета своја слава со пешачење до глечерот Тахивас кој е позната локација за санкање и скијање. 

Вистински скапоцен камен на Кашмир, глечерот е опкружен со неколку водопади и замрзнати езера кои се раѓаат поради мразот што се топи од глечерот. Лесно е достапно со патување од 3 километри од копното Сонамарг или попријатно со коњче кое ве спушта веднаш на врвот. Најдобро време за посета на Сонамарг би било во текот на зимата кога целиот град е покриен со снег.

Најчесто поставувани прашања за патување во Џаму и Кашмир

Дали е безбедно да се патува во Џаму и Кашмир?

Загриженоста за безбедноста беше покрената во минатото поради геополитичката ситуација во регионот. Неопходно е да бидете информирани за моменталниот безбедносен статус пред да го планирате вашето патување. Проверете со сигурни извори, како што се владините совети за патување, за да ги добиете најновите информации за безбедноста на регионот.

Кое е најдобро време за посета на Џаму и Кашмир?

Џаму и Кашмир доживуваат различни сезони, а најдоброто време за посета зависи од вашите преференции. Летните месеци (мај до септември) нудат пријатно време, што го прави идеално време за разгледување и активности на отворено. Зимата (од октомври до март) привлекува туристи за врнежи од снег и зимски спортови, но може да биде исклучително студено.

Какви дозволи се потребни за одредени области во Џаму и Кашмир?

Одредени региони во Џаму и Кашмир, особено оние во близина на меѓународните граници, може да бараат посебни дозволи поради безбедносни причини. Пред да го планирате вашиот пат, проверете дали се потребни дозволи за специфичните области што имате намера да ги посетите. Овие дозволи обично се добиваат од локалните власти или преку Интернет, и од клучно значење е да ги добиете однапред за да избегнете непријатности за време на вашето патување.

Што треба да спакувам за патување во Џаму и Кашмир?

Основните работи за пакување зависат од сезоната и регионите што планирате да ги посетите. Ако патувате во текот на зимата, спакувајте топла облека, вклучувајќи тешки јакни, ракавици и снежни чизми. Летата може да бидат умерени, но препорачливо е да се носат слоеви за различни температури. Не заборавајте ги основните работи како крема за сончање, очила за сонце и комплет за прва помош.


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Данска, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиски виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.