• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Десет најпопуларни улични јадења во Индија - Водич за храна за туристичка виза за Индија

Ажурирано на Mar 29, 2024 | Онлајн индиска виза

За astsубителите на храна, храната е многу повеќе од само 3 оброци дневно. Тие ја истражуваат својата палета на храна на секој можен начин и експериментираат со она што го консумираат. Ако ја делите истата loveубов кон уличната храна, тогаш уличната храна во Индија сигурно ќе ги задоволи вашите очекувани авантури за храна. Во секој агол на Индија, ќе најдете барем една интересна храна што не сте ја пробале досега. Како земја на разновидност, секој дел од Индија има нешто посебно да понуди, почнувајќи од вкусниот пани -пури во Делхи до пучката на Калкута до Мумбаи вада пав. Секој град има прехранбени производи кои се клучни за својата култура.

Иако не е можно да се истражат и вкусат сите вкусни улични прехранбени производи што земјата треба да ги послужи, сигурно е можно вие да го изберете и да го одберете најдоброто од многуте, и за да ви помогнеме во овој процес, ние го избравме овој блог особено за вас. Ние многу внимателно ги избравме најпознатите и најпосакуваните прехранбени производи од скоро секој агол на земјата и споменати во статијата подолу. На овој начин не треба да го губите времето збунети за тоа што да пробате, а што да игнорирате. Списокот гарантира дека се вклучени сите видови вкусови и вкусови за лицето што се однесува на оваа листа, почнувајќи од зачинети предмети до исклучително слатки и вкусни џалеби! Ние се грижевме за сите вкусови на тестерот. Погледнете ги прехранбените производи споменати подолу и видете дали можете да добиете пристап до нив. Добар апетит!

Панипури

Една од најчестите артикли за улична храна што ќе ја најдете скоро во секој град во Индија, е Панипури или да кажам Пучка? Или ќе биде подобро ако го наречам Гол Гапе или Гупчуп или Пани ке Патахе? Да, не е толку лудо што една храна има пет различни имиња! Ова е така затоа што храната се наоѓа во скоро секој град во Индија и е именувана според разговорниот термин. Деликатесот се подготвува со пире од компири, на него се додаваат различни зачини кои потоа се полнат во крцкави структури во облик на топка. Исто така се полни со зачинета и кисела вода за да му ја даде вистинската нијанса. Ако сте во Индија, треба целосно да се обратите за оваа многу вообичаена и многу претпочитана храна.

Индиска виза онлајн - улична храна - Пани пури

Се однесува на Подобност за е-виза за Индија.

Аалу муабет

Аалу Чат е повторно многу честа северно -индиска деликатес најдени првенствено во регионите на Западен Бенгал, Бихар и Делхи. Тоа е една од најпрепорачливите улични јадења што можете да ја пробате кога сте во Северна Индија. Храната се подготвува со компири, разновидни зачини, лисја од коријандер, понекогаш кромид и домат и во зависност од регионот нешто или друго се додаваат или одземаат од него. Генерално има малку зачинет и кисел вкус, некои продавачи дури го прават сладок на барање со додавање сок од тамаринд. Оваа улична храна е исто така вообичаена во земјата Пакистан и Бангладеш. Следниот пат кога ќе ја посетите Северна Индија, бидете сигурни дека ќе ги добиете вашите раце на Алу Чет. Не е тешко да се најде и е исклучително погоден за џеб.

Контакт Индија за поддршка на корисници на е-виза за какви било пребарувања.

Чоле Бхатур

Иако регионот Пенџаб се препорачува да се проба најдоброто Chole Bhature во земјата, сепак, како што напредувавме со експериментирањето со храната и учењето и стекнувањето нови култури, целата Во Северна Индија сега се служи Чоле Бхатур за шмекување на усните на вашата чинија. Првенствено се прави од наут и од вообичаеното тесто се подготвува парата. Деликатесот е хит во Северна Индија, и се препорачува особено кога сте екстремно гладни и сакате нешто што е заситено, не премногу зачинето и само вистинската мешавина на слатко и кисело. Деликатесот генерално е украсен со кромид, коријандер, разновидни зачини, а понекогаш и урда премногу пред сервирање и е многу лесно се добива улична храна во целиот Делхи и КалкутаНа Наместо да ве нарекуваат само улична храна, можете дури и да го наречете ваш оброк за тој ден. Количината на храната е доволна за да служи за цел целосен оброк. Не пропуштајте ја индиската Chole Bhature додека сте тука!

Индиска виза преку Интернет - улична храна - Чоли Батјури

Вада пав

Ако случајно патувате во градот Мумбаи, ќе забележите дека половина од толпата во Мумбаи се потпира на многу вкусната Вада Пав за нивната вечерна закуска. Некои дури претпочитаат улична храна за појадок, па дури и за ручек. Вада Пав обично се прави од пире од компири и леб. Храната е претставена на таков начин со сите додадени зачини и со вистинските раце за да се подготви совршен исход, така што лицето што ја јаде не може да ја одрече супериорноста на уличната храна во однос на другите. Исто така, е една од најевтините улични јадења на кои некогаш ќе налетате. Иако сега оваа улична храна се наоѓа во речиси цела Северна Индија, вистинската суштина може да се почувствува само во државата Махараштра каде што припаѓаат нејзините корени.

Речиси во секој агол од градот навечер, ќе најдете чувари на тезги што ја подготвуваат храната и луѓе кои ја натрупуваат количката на продавачот. Оваа храна е нешто што не можете да си дозволите да го пропуштите!

Се однесува на Итна е-виза за Индија (Индија виза преку Интернет).

Hугни

Hугни е уште една многу честа улична храна во цела Северна Индија. Тоа е многу едноставен деликатес и се прави вкусно по начинот на кој му се презентира на јадечот. Јадењето е првенствено подготвено од наут, но вкусот се развива преку зачините и состојките што се користат за украсување улична храна. Силно се препорачуваат гугни кои се служат на улиците на Калкута, иако, можете дури и да ја истражите оваа храна во другите североисточни делови на Индија. Исто така, е прилично пријателски за џебот и има претежно зачинет вкус, меѓутоа, некои продавачи го подготвуваат во сок од тамаринд што го прави зачинет и кисел.

Ролс

Ова е едно од највкусните и најубава улична храна од ситеНа Ролс е специјалитет на Северна Индија и постојат различни видови ролни во кои можете да се препуштите, почнувајќи со рол од зеленчук, каде што парата е направена од вообичаено тесто и е исполнета со краставица, кромид и многу зачини и сосови. Понекогаш се додава и пире од компири и рендано урда. Потоа имате ролна од пилешко и ролна од јајца со речиси исто полнење, само искршениот компир се заменува со рендано пилешко и пржени јајца. За да ја направи уличната храна уште повкусна, продавачот понекогаш додава рендано сирење и путер во кутијата за да не заборавите каква деликатес имавте. Оваа храна преовладува како врвен приоритет.

Ако случајно посетите некоја од северните индиски држави, градот Делхи и Калкута сепак ги служат најдобрите ролни до сега. Тоа е деликатес што едноставно не можете да го пропуштите. Можете исто така да одберете да ја имате оваа улична храна како ручек, бидејќи е доста заситена.

Пав Баџи

Пав Баџи е кралица на целата улична храна ако н listen слушаш. Тоа е највкусниот од сите искршени компири што некогаш сте ги имале во целиот свој живот. Зборот 'пав' значи леб и се подготвува од обичното тесто. 'Баџи ' што значи дека кари се подготвува со варени компири измешани со разновидни состојки, кои потоа се промешуваат пржени во путер. Уличната храна е позната низ Индија, е многу лесна во потрошувачката и е една од најевтините. Ќе најдете патишта во градовите во Северна Индија преполни со тезги на продавачи на Пав Баџи. Тој е еден од најчестите појадок за жителите на градот. Луѓето дури и го подготвуваат ова јадење дома бидејќи рецептот е прилично едноставен и лесен за извршување. Ако сакате да го имате апсолутно најдобриот Пав Баџи во Индија, треба да се упатите директно во Делхи. Градот продава еден од највкусните Пав Баџии што некогаш ќе ги имате во Индија.

Апликација за индиска виза - улична храна - Пав Баџи

Aleалеби

Овој деликатес е специјално за оние кои имаат сладок заб и не можат да одолеат на повикот на нешто толку слатко и наводнување на устата. Aleалеби е слатко јадење што се служи речиси насекаде во Индија, можете да тврдите дека е и десерт бидејќи некои луѓе претпочитаат да го консумираат после добар оброк. Тоа е слатко јадење во форма на спирала што се подготвува во врело масло, готвачот обично го завиткува тестото во крпа и низ мала дупка во крпата го пори во зовриеното масло правејќи дизајн низ процесот на истурање. Интересно е да се види, а јадењето е нешто што му припаѓа на рајот. Најдобро е да имате џалеби додека се служи топло и откако ќе го земете да го вкусите, нема да можете да застанете на едно.

Производителите на јалеби лесно се наоѓаат, а храната не чини многу. Оваа специфична улична храна е многу препорачлива за луѓе од сите возрасти и за оние кои немаат толеранција за зачинета или кисела храна дефинитивно може да ја пробаат оваа слатка магија.

Апликација за индиска виза - улична храна - aleалеби

Се однесува на Процес на апликација за е-виза во Индија.

Лити чоха

Оваа улична храна е многу вообичаена употреба-далеку храна од улиците Бихар и harарканд, што е и потеклото на Лити Чоха. Литито се подготвува со обично тесто, а чохата се подготвува со пире од компири, чили и многу други различни зачини. Лити се пече додека Чоха се подготвува во мала количина маслоНа Лити Чоха, исто така, ја формира главната храна на жителите на Бихар, ако случајно ја посетите државата Бихар, дефинитивно треба да ја пробате Лити Чоха за појадок.

Аки Роти

Аки роти е многу позната улична храна во Јужна Индија се најде скоро насекаде во Јужна Индија. Јадењето е главно за Јужните Индијанци и претставува редовен појадок за многумина. Зборот 'Аки' се залага за roti или flatbread. Ротиот се подготвува со мешање оризово брашно со различни видови зеленчук (по ваш избор). Можете да изберете да му дадете инструкции на готвачот што да додаде или одземе од тестото. Откако ќе се подготви, Аки Роти се јаде или со кокос читни или некој вид специјален четни што го подготвува готвачот. Оваа улична храна се наоѓа само во регионот на Јужна Индија, ако случајно го посетите местото, ве молиме пробајте го Akki roti бидејќи е исто така здраво за вашето тело и прилично вкусно за вашиот јазик.


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Данска, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиски виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.