• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Топ места за посета во Пондичери

Ажурирано на May 21, 2024 | Онлајн индиска виза

Пудучери, попознат како Пондичери, е една од седумте територии на Унијата на Индија. Тоа е стара француска колонија сместена во југоисточниот дел на Индискиот Полуостров каде францускиот свет се среќава со морскиот живот.

JE T'AIME, PONDICHERRY! Добредојдовте во Жолт град. Град кој може да се пофали со наследство, раздвижени булевари, кристално чисти плажи, вкусна храна и прекрасни спомени. Архитектурата на градот го одразува француското колонијално минато, но ги спојува традиционалните индиски чувствителности. Доволна е една прошетка по улиците за да имате љубовна врска со Пондичери бидејќи е невозможно да избегате од неговиот бајковит шарм. 

Фасцинантните сенф-жолти згради од 18 век со расцветани ѕидови со бугенвили во Белиот град нудат прекрасен поглед за време на лежерна прошетка. 

Пондичери е благословено со живописно крајбрежје и неговата душа престојува во морето. Ќе ве привлечат спектакуларните плажи при вашата посета овде. Ако сакате да се впуштите во авантури, возбудливите спортови на вода се доста популарни на плажите. Исто така, да не се заборават и автентичните француски пекари и кафулиња како на пр Café dés Arts, Ле рандеву, итн. кои ќе ви помогнат да ги заситите вашите пупки за вкус. 

Посета на Пондичери во месеците октомври до март би била идеална бидејќи времето е доволно студено за да можете да одите на разгледување и да се препуштите на активности на отворено. Ако веќе сте почнале да се замислувате како читате книга во едно од чудните кафулиња во Белиот град или шетате по шеталиштето истражувајќи ги булеварите и улиците на Пондичери кои ве водат до најубавите плажи, ве покриваме. Еве сеопфатен список на класични места за да ја истражите колонијалната архитектура и неизмерно прекрасните плажи во Пондичери.

Вие барате Индиска е-туристичка виза (eVisa Индија or Индиска виза на Интернет да бидат сведоци на неверојатните места и искуства како странски турист во Индија. Алтернативно, може да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакаат да се рекреираат и разгледуваат знаменитости во северна Индија и подножјето на Хималаите. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза преку Интернет (е-виза во Индија) наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Жолт град Жолт град

Рајска плажа

Рајска плажаРајска плажа

Рајска плажа, лоциран во Чуннамбар долж патот Кудалоре, е една од најчистите плажи во Пондичери. Златниот песок и чистата вода ја прават оваа изолирана плажа спектакуларно место за посета во Пондичери. Сместено на околу 8 км од автобуската станица Пондичери, треба да одите со траект од бродската куќа во Чуннамбар преку задните води, што може да потрае околу 20-30 минути. 

Патувањето е прекрасно бидејќи задните води на патот се зелени и имаат густи шуми од мангрови, особено по монсуните. Возењето може да им се допадне на сетилата на фотографите или љубителите на фотографијата поради живописниот поглед заедно со птиците, а понекогаш и делфините кои се забележани за време на патувањето. Возењето со траект завршува со поглед на недопрена плажа која е украсена со златниот песок, неговите сини води и спокојниот амбиент. Има неколку колиби во близина на влезот на плажата, а исто така можете да се препуштите на едноставни деликатеси во барот кој служи безалкохолни пијалоци и закуски, итн. Можете да уживате во времето кога се сончате или релаксирате под студениот ветер на кралските палми што ја обложуваат плажата додека пиете свежа кокосова вода.

Рајската плажа е одлично место за да добиете прекрасен поглед на изгрејсонцето на источниот брег. Плажата ја посетуваат локалното население и туристите за време на викендите што предизвикува пренатрупаност и бидејќи плимата на моменти е силна, тука не е препорачливо да се оди подлабоко во морето. И покрај тоа што пливањето е ограничено, за забава на посетителите се достапни разновидна опрема за водени спортови, одбојка, мрежи и риболовни прачки. Еден возбудлив дел од посетата на Рајската плажа е можноста да ја поминете ноќта во куќа на дрво. Има ли подобро задоволство за љубител на природата?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Базари на Индија

Ауровил

Ауровил Ауровил

Ауровил е една од главните туристички атракции во Пондичери и е познат, особено меѓу оние што бараат утеха. Местото, основано од Мира Алфаса, Мајка на Ауробиндо општество, се наоѓа на околу 15 километри од градот, во Тамил Наду. Ова место може да се смета за олицетворение на спокојството и нуди совршено бегство од реалноста и го пренесува човекот во царството на мирот. 

Наведен како Градот на зоратаАуровил е футуристички град кој има за цел да ги обедини луѓето од сите аспекти на животот и од сите страни на светот, без разлика на нивната каста, боја, вера и религија. Тоа значи а универзален град каде што луѓето од која било земја, следејќи различни култури и традиции, можат да живеат во хармонија еден со друг, без простор за дискриминација. За време на инаугурацијата на ова населено место, почва од 124 земји, вклучително и Индијци од 23 различни држави, беше донесена и депонирана во урна во форма на лотос за да го симболизира универзалното заедништво.

Во средината на Ауровил се наоѓа огромна структура слична на златна глобус наречена Матримандир што е Храмот на Божествената Мајка. Матримандир е извонреден центар за медитација посетителите да седнат и да го насочат своето внимание кон своето внатрешно јас. Дневната светлина влегува во овој простор од покривот и е насочена кон огромен кристален глобус кој осветлува обезбедувајќи фокус на лекот. 

на Ауровилјани живеат заедно следејќи ги принципите на Мајката, како што се мирот, човечкото единство, одржливото живеење и божествената свест. Ауровил беше успешен во промовирањето на пораката на Мира Алфаса и воспоставувањето хармонична средина. Можете да седнете во кафуле и да разговарате со некои од жителите за нивното искуство од живеењето во експерименталното населено место.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Мусори-рид-станица во подножјето на Хималаите и други

Плажа на спокојство

Котакуппам Котакуппам

Плажата Serenity е голем хит меѓу патниците бидејќи е чиста и мирна, исто како што сугерира нејзиното име. Плажата се наоѓа на периферијата на Пондичери во Котакуппам, на оддалеченост од 10 км од автобуската станица Пондичери и е блиску до патот на источниот брег. Бидејќи плажата е изолирана од градот, овде преовладува атмосфера на апсолутна хармонија и тишина. Плажата ги пречекува посетителите со панорамски поглед на златните песоци и сините води. 

Мирниот морски трошок го прави совршена дестинација за романтични прошетки, сончање и пливање или едноставно да се опуштите и да се впиете во медитативниот звук на брановидни бранови кои удираат. Плажата нуди совршено бегство од секојдневниот градски живот бидејќи пенливите води на живописниот Бенгалски залив, сончевите песоци и неспоредливиот спокој што го доживувате овде ќе ви ја доловат душата. 

Ако се чувствувате авантуристички, плажата нуди различни авантуристички спортски активности како сурфање, кајакарство и кајак. Плажата е популарна меѓу сурферите, а неколку школи за сурфање исто така се наоѓаат во близина на плажата бидејќи големите бранови на плажата нудат добри можности за сурфање. Плажата е доста популарна меѓу рибарите. Во близина на плажата се наоѓаат и јога центри за посетителите заинтересирани да ја научат уметноста на јогата. На Базар на плажата Serenity, Исто така познат како Пазар за ракотворби, изложува производи од локалните бутици како облека, кожни производи, ракотворби и е отворен само за викенди од 10 до 5 часот. Оваа блескава убавина на природата е идеално место за лежење под сенка во друштво на вашите најблиски.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Реставрација на е-виза во Индија

Ауробиндо Ашрам

Овој популарен духовната заедница или ашрам е едно од најмирните туристички места во Пондичери. Ашрамот сместен во белиот град Пондичери на оддалеченост од 2.5 километри од автобуската станица Пондичери е основан од Шри Ауробиндо Гош во 1926 година. Шри Ауробиндо ги постави темелите на ашрамот на 24 ноември 1926 година по неговото повлекување од политиката во присуство на неговите ученици. Главната цел на ашрамот беше да им помогне на луѓето да постигнатмокша“ и внатрешен мир. Ашрамот сè уште го посетуваат туристите во потрага по мир, спокојство и духовно знаење. Ашрамот постои единствено во Пондичери и нема други гранки. По смртта на Шри Ауробиндо во 1950 година, за Ашрамот се грижеше Мира Алфаса кој беше еден од следбениците на Ауробиндо и се сметаше за „Мајкана Ашрамот. 

Ашрамот опфаќа неколку згради и над 1000 членови заедно со над 500 студенти и приврзаници. За време на фестивалите, Ашрамот оживува додека илјадници туристи и следбеници го посетуваат местото. Сепак, членовите се грижат да ја задржат атмосферата на дисциплина и мир во ашрамот. Ашрамот, исто така, опфаќа библиотека, печатница, уметничка галерија, заедно со други простори. За да се обезбеди целокупна благосостојба на членовите и посетителите, многу физички активности како спорт, асаниВо ашрамот се практикуваат и пливање, тренинг за сила итн. Во четири куќи во овој духовен центар живееле и 'Мајкаи Шри Ауробиндо за различни временски периоди. на 'samadhiна Шри Ауробиндо и Мајка се наоѓа во дворот во центарот на ашрамот под франџипани дрво и луѓе од сите страни го посетуваат местото за да му оддадат почит со положување цвеќе на него. Ако сте склони кон духовност и медитација, Ауробиндо Ашрам е идеалното место за размислување за вашето внатрешно јас за да искусите и постигнете духовно просветлување.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Странските туристи кои доаѓаат во Индија со е-виза мора да пристигнат на еден од назначените аеродроми. И двете Делхи и Чандигар се назначени аеродроми за индиска е-виза во близина на Хималаите.

Шеталиште плажа

Шеталиште плажа Шеталиште плажа

Плажата Шеталиште, позната и како Брег на плажа, е едно од најубавите и фотогенични места за разгледување сместено во Пондичери поради неговиот златен песок. Сместена на оддалеченост од 3.5 километри од автобуската станица Пондичери, Promenade Beach е омилена на толпата. Плажата се нарекува со неколку имиња како Брег на плажа поради присуството на карпи покрај плажата и Плажата Ганди поради статуата на Махатма Ганди сместена покрај делот на плажата. Се протега на околу 1.5 км помеѓу Воениот Меморијал и Дуплекс паркот на авенијата Губерт, нудејќи неверојатен поглед на живописниот пејзаж. 

Авенијата Губерт е историскиот дел на Пондишери каде се сместени прекрасните колонијални згради. Тоа се должи на присуството на иконски знаменитости како што се Воениот споменик, статуите на Јованка Орлеанка, Махатма Ганди, Градското собрание, стариот светилник висок 27 метри, таа Шеталиште се смета за земја на чудата за туристите. Во текот на вечерните часови, особено за време на викендите, различни делови на луѓе пристигнуваат во просториите на плажата за играње одбојка, џогирање, пешачење или пливање.

И покрај гужвата, плажата е добро одржувана и спектакуларна и им овозможува на посетителите да поминат пријатна вечер гледајќи во пријатната глетка на брановите кои се спојуваат со карпестите брегови. Посета на плажата во утринските часови би била одлична идеја бидејќи плажата е помалку преполна и можете да бидете сведоци на прскање на океаните, воден пејзаж во полн сјај. Можете исто така да пешачите по долгиот дел на плажата истражувајќи ги значајните знаменитости додека дишете во свежиот океански воздух. Постојат различни локални продавници за ракотворби, ресторани и ресторани кои служат автентична традиционална храна покрај брегот за посетителите да ги заситат своите вкусови Популарното кафуле, Ле Кафе исто така се наоѓа во близина на плажата и мора да го пробаат љубителите на морска храна. Доколку барате бегство од секојдневниот и монотон живот, посетата на Плажата Шеталиште е ваш избор!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Индиски барања за документи за е-виза

Базилика на Светото срце Исусово

Базиликата на Светото Срце на Исус е едно од најистакнатите места во Пондичери поради нејзината елегантна готска архитектура. Ова свето религиозно место е основано во 1908 година од француските мисионери и беше издигнато со статус на базилика во 2011 година што ја прави единствената базилика во Пондичери од 21 базилика во Индија. Се наоѓа на оддалеченост од 2.5 км од автобуската станица Пондичери. Сликите на Свето срце на Исус и Мајка Марија се врежани на влезната врата заедно со библиски зборови изгравирани на латински. Содржи и ретки витражи кои прикажуваат различни настани од животот на Господ Исус Христос и светците на Католичката црква. Овде се собираат приврзаници од целиот свет за да му се молат на Семоќниот и да постигнат мир. Настаните како Нова Година, Божиќ и Велигден се слават на величенствен начин во црквата. Оваа прекрасна католичка црква во Пондичери ќе ве оддалечи од суровата реалност на брзиот живот и ќе ве префрли во свет на спокојство.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Најдобри места за посета во Џаму и Кашмир


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Данска, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиски виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.