• АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Водич за патување до Удаипур Индија - Градот на езерата

Ажурирано на Mar 28, 2023 | Онлајн индиска виза

Сместен во државата Раџастан, градот Удаипур често познат како Град езера со оглед на неговите историски палати и споменици изградени околу природни, како и вештачки водни тела, е место кое често лесно се сеќава како Венеција на Истокот.

Но, историјата и украсената култура на државата се повеќе од она што може да се види на кое било друго место. Како мал езерски град во Индија, патувањето во Удаипур е една тивка релаксирана турнеја низ историјата на земјата, нешто што патниците најмногу сакаат да го истражуваат додека патуваат на исток. Само прошетајте по случаен избор низ патот од палатата додека зајдисонцето го обзема градот во прекрасна светлина, и може да биде изненадувачки што дури и ова малку се чувствува како едно незаборавно искуство во Индија!

Вие барате Индиска е-туристичка виза (eVisa Индија or Индиска виза на Интернет да бидат сведоци на неверојатните места и искуства како странски турист во Индија. Алтернативно, може да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакаат да се рекреираат и разгледуваат знаменитости во северна Индија и подножјето на Хималаите. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза преку Интернет (е-виза во Индија) наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Палати покрај езерата

Градската палата УдаипурГрадската палата Удаипур

Сместена на бреговите на езерото Пичола, градската палата Удаипур прекрасно стои висока со своите балкони и кули кои даваат прекрасен поглед на околното езеро. Палатата се состои од четири големи и неколку помали палати, заедно со огромниот комплекс на споменикот од осмиот век. Главниот дел од палатата сега прикажува колекција на историски артефакти. 

Изградена во период од четиристотини години, неверојатната архитектура на палатата е резултат на придонесите на неколку владетели од 8 век Династија Мевар на Западна Индија. Неколку историски споменици се наоѓаат во близина на комплексот на палатата, што заедно го прави одлично историско место. 

Една од прекрасните палати опкружена со езерото Пичола, Езерската палата беше летното место на кралската династија Мевар, сега претворен хотел до кој може да се пристапи само со брод. Неколку други неверојатни историски резиденции од тоа време се исто така лоцирани веднаш покрај езерото, што го прави градот лесен, но и забавен за истражување.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Која е индиската виза при пристигнување?

Галерии и музеи

Додека прекрасните палати на градот се сами по себе потсетник на кралската историја на државата, музеите и извонредните уметнички галерии во градот не се ништо помалку во раскош и сигурно го имаат тој вау фактор што ги прави задолжително да се посетат при патување во Удаипур. 

Кристалната галерија е едно такво место добро чувано сто години, кога кралот на Мевар во доцните 1800-ти нарачал кристални уметнички колекции од странство, но артефактите пристигнале дури по смртта на кралот. 

Ако мислевте на Удаипур како стар град и историскиот музеј е веројатно последното нешто што сакате да го видите на одмор, тогаш Градскиот музеј за стари автомобили е тука да го промени вашето мислење. 

Музејот е домаќин на збирка од повеќе од дваесет и два стари автомобили кои се движат од Ролс Ројс до Мерцедес Бенц и многу други. Местото, исто така, доаѓа со соседен Garden Hotel со добри опции за поминување попладне.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Мусори-рид-станица во подножјето на Хималаите и други

Античка локација

Нагда Нагда

Градот Нагда, кој се наоѓа на околу дваесет километри од градот Удаипур, е град од 10 век кој некогаш бил истакнат град под династијата Мевар. Селото е место на неколку урнатини на храмови од времето распространети низ павилјонската градина. Нагда е главно позната по своите урнатини на храмовите Сахастра Баху, посветени на божествата на Кралството од тоа време.

Градот некогаш бил главен град на династијата Мевар од 8 век и продолжил да биде се додека местото не било ограбено од странската инвазија од Централна Азија. Историскиот локалитет е преполн со храмски структури распространети во отворена околина со зелена шумска покривка, што го прави одлично место за истражување на славата на старите времиња во сета тишина.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Подобност за виза во Индија

Рај на птиците

Рај на птиците Рај на птиците

Исто така познат како Рај на птиците во државата Раџастан, Селото Менар кое се наоѓа на одредено растојание од градот Удаипур е рај за птиците преселници во зимските месеци. 

Се наоѓа на околу педесет километри од Удаипур, светилиштето за птици Менар е скриен рај кој често се покажува како незабележан од општите туристи. Селското езеро станува дом на неколку неверојатни птици преселници, вклучително и некои толку ретки како Големиот Фламинго, што го прави едно од најдобрите места за набљудување птици.

Само за да се додаде еден изненадувачки податок од селото, готвачите од Менар се вработени како семејни готвачи на многу индиски милијардери. Најдобро време за посета на селото се зимските месеци кога во регионот се собираат различни птици, што е исто така добро време за посета на градот Удаипур.

Со оглед на тоа што едниот градски споменик е тесно поврзан со другиот, едноставно прошетајте ги околните езера, некои историски градби и тоа може самостојно да ве однесе до сите добри места. 

Токму поради главните градски градби изградени околу езерата, местото станало наречено Градот на езерата, и ако Венеција од Италија е првото нешто што ви паѓа на ум, тогаш ова е многу поразлично од тоа. Со своите споменици од 8 век и поглед на кралската Индија, Удаипур навистина станува сон на чесен истражувач.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Странските туристи кои доаѓаат во Индија со е-виза мора да пристигнат на еден од назначените аеродроми. И двете Делхи и Чандигар се назначени аеродроми за индиска е-виза во близина на Хималаите.


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Данска, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиски виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.